piektdiena, 2019. gada 24. maijs

Roberts Knostenbergs (1908.-1986.)


Roberts Knostenbergs (1908 – 1986)
Roberts Knostenbergs dzimis 1908. gada 22. aprīlī Smiltenes pagasta „Andreikās” sešu bērnu ģimenē.
Tēvs, Jēkabs Knostenbergs, veiksmīgi saimniekojot no muižas izpirktajās mājās, cenšas dot saviem bērniem labu izglītību.
Roberts ir jaunākais bērns ģimenē. Savas skolas gaitas viņš iesāk tuvējā Pauzuļu skolā, kur par zīmēšanas skolotāju strādā mākslinieks Zēgners, kurš saskata zēna dotības un mudina mācīties tālāk. To atbalsta un sekmē Roberta krusttēvs, skolotājs Lībietis.
Jūtīgajam un kautrīgās dabas zēnam smagu traumu rada vairāku pirkstu zaudējums, darbojoties ar tranšejās atrastajām I Pasaules kara sprāgstvielām. Tomēr viņš turpina izglītību un kā eksterns ar izcilību beidz draudzes skolu.
Lai gan Roberts ir vienīgais zemnieku sētas mantinieks, tēvs viņu atbalsta, dodoties uz Rīgu mācīties glezniecību. Mihailovska darbnīcā viņš iepazīstas ar vēlāko grafiķi Jāzepu Delveri un gleznotāju Pēteri Ozoliņu. Šī draudzība turpinās visa mūža garumā. Viņi iestājas Mākslas akadēmijā. Roberts kā ļoti talantīgs audzēknis uzreiz tiek pārcelts otrajā kursā. Glezniecību ar eļļu māca Vilhelms Purvītis.
Akadēmijā aizsākas draudzība ar novadnieku Jāni Medni, kurš vēlākos gados ir biežs viesis „Andreikās”. Diemžēl nomirst tēvs un Robertam jāizdara smaga izvēle – pārdot mājas un turpināt studijas akadēmijā, vai atgriezties lauku sētā. Roberts izvēlas atgriezties “Andreikās”.
Seko kara gadi un bēgļu gaitas Kurzemē, darbs uz dzelzceļa. Armijai viņš nederīgs, sakropļotās rokas dēļ. Rūpes par jauno ģimeni un kolektivizācija atstāj aizvien mazāk laika mākslai.
Tomēr Roberts izmanto katru mirkli, lai skicētu, zīmētu un gleznotu. Liekas, ka pasauli viņš uztver un izjūt tikai caur līnijām un krāsām.
Pēdējos dzīves gados siltas attiecības māksliniekam izveidojas ar mākslinieku Aldi Štelcu, kurš vasarās apciemoja sirmo mākslinieku „Andreikās”. Aplūkojot Roberta Knostenberga gleznas, viņš teica: „Dieva dota dzirksts!”
Roberts Knostenbergs apglabāts Smiltenes kapos, kur atrodas arī pēc mākslinieka Ores skicēm veidots piemiņas akmens.

Galerijas:

Roberts Knostenbergs. Attēli

R. Knostenberga gleznas


Piezīmes Liepājas cietoksnī 1945. gadāNav komentāru:

Ierakstīt komentāru